Naše CD

#1 Ukaž mi cestu

2017.
Rytmig je ve formě a vyráží do studia.

Představujeme debutovou nahrávku,
složenou ze směsi vlastních i oblíbených přejatých písní.
Dvacítka songů.
Hodina a čtvrt hudby.
Jeden nefalšovaný Rytmigstyle.
Jedno kulaté CD.

Nahráno v únoru-květnu 2017
ve studiu COOLniCZka v Modleticích.
Mix a mastering Jirka Mašek.

A co si o nahrávkách vlastně myslíme? Klikej na ně:

1. Voláme Tě, Duchu Svatý
(3:02) Lydie Votrubcová

Marťa tvrdí: "Písnička Voláme Tě, Duchu svatý byla jedna z prvních, kterou jsme začali nacvičovat. Mrzí mě, že nemám zdokumentovanou autentickou reakci, když nám Ondra sdělil, že se od samého počátku existence Rytmigu zpívá špatně... A kdo už se někdy něco přeučoval, si to jistě dokáže představit. Ale i tak ji máme rádi!"

"Přijď sem k nám."

2. Dary
(2:35) Jiří Rusek

Zdenda tvrdí: "Píseň Dary musela být pro zpěváky z důvodů tréninku přepracována do rapové podoby. Celkový dojem následně zachránili hudebníci v čele s polomýtickým skladatelem a multiinstrumentalistou Dix Treme, který skladbu doplnil geniálními mezihrami."

"Zahojí bolesti, pády, hněv."

3. Má duše po Tobě žízní
(3:25) Dix (Žalm 63)

Jirka tvrdí: "Tato píseň měla několik názvů, které vznikly nesoustředěností a nedoslýchavostí ve zkušebně. Jeden zněl "Lidem všem" a druhý "Tleskejte rukama víc". Oba byly, už dopředu hotovému názvu, docela vzdálené. Vyšla z toho směsice "Tleskejte lidem všem": Tleskejte lidem všem / Nepřehlížej cenu, vždyť i ty ji znáš / Tleskejte lidem všem / Nemiluj za odměnu, ale že ji máš."

"Jak vyprahlá, bezvodá země."

4. Zkroušeným a pokorným
(3:24) Dix (Žalm 51)

Verča tvrdí: "Zkroušeným a pokorným byla první písnička, co jsme na úplném začátku při první zkoušce zpívali. Pustili jsme se do ní s o to větší vervou a nadšením a nenechali na ní nit suchou, podle čehož taky vypadají naše noty, opoznámkované odshora až dolů. A samozřejmě jsme takhle pokračovali se všemi dalšími songy, které nás čekaly!"

"Nepohrdneš!"

5. Midján
(2:48) Martin Gřiva

Jirka tvrdí: "Midján? Výborný song! Jeden z našich nejoblíbenějších. Naší Scholu provází téměř od počátku. Skvělé čtyři hlasy, několik hudebních témat, no prostě pecka!"

"Když půjdeš pouští, tak nezemřeš hladem."

6. Ať sestoupí Duch Tvůj
(4:45) autor neznámý

Honza tvrdí: "Tvl. Barokní jazz, to je jasné. Na téhle písničce (myslím si, že jsem nebyl sám) mi při nahrávání kleslo ego. Tento song jsme nahrávali s muzikanty jako první a ejhle, byli jsme úplně marní. No asi jsem byl málo sebevědomý, protože po zdolání písně, která trvala enormně dlouho, mně ego opět narostlo a sebevědomí jsem mohl rozdávat. Bylo to potřeba, cítil jsem se mnohem lépe. :)"

"Nebeský déšť vlažné srdce zavlaží."

7. Navěky
(2:42) Dix (Žalm 89)

Liduška tvrdí: "Navěky je píseň, která rozhodně zůstane v mém srdci Navěky! Vzpomínky s ní spojené mě vrací zpět na Arcidiecézko, Noc kostelů a nahrávání CD. Stejně, jak je psáno v textu, i já "navěky zpívat chci, s Rytmigem, o Hospodinových milostech." :)"

"Má smlouva platit nepřestane."

8. Sám nezůstáváš
(4:28) Dix

Pája tvrdí: "Písnička Sám nezůstáváš je klasická "Dixovina"... :) První kontakt s notami na ni byl takový ... nesmělý, ale pár hodin společně stráveného času a vykrystalizovalo originální dílo, k němuž si člověk jednoduše musí udělat vřelý vztah "na první poslech". :)"

"Ať se vrátí domů, kdo se bojí."

9. Svou pečeť mi dáváš
(4:05) Jiří Rusek

Anežka tvrdí: "Autorem je Jiří Rusek z kroměřížské scholy. Ač patří k pomalým písním, je v Rytmigu oblíbena hlavně díky krásnému textu a speciálnímu sólu na baskřídlovku. Často ji hráváme ať už při studentské mši nebo při příležitosti biřmování, dále zazněla na Noci kostelů a Dnech víry."

"Jak světlo projíždí tmou..."

10. Žalm 96 podle Aviciiho
(2:48) Dix (Žalm 96)

Vašek tvrdí: "Žalm podle Aviciiho, noční můra tenorů, je písnička s velmi chytlavou flétnovou "vložkou". Klávesákovi bylo trošku líto, že mu ji ta flétna jedna (!) vyfoukla. Ale zato se mohl věnovat jiným vyhrávkám, které byly ostatními náležitě oceněny: "Vždyť ty do toho hraješ Bednu od whisky!""

"Upevnil svět, aby nekolísal."

11. Vševládný
(4:05) Dix (Žalm 150)

Maruška tvrdí: "Nejen citery, harfy, bubny, ale už i saxofon chválí v žalmech Boha... Jupííííí :)"

"Chvalte Hospodina znělým saxofonem."

12. Tvé jméno
(2:52) Dix (Žalm 145)

Kája tvrdí: "Atmosféru téhle písničky nejlíp vystihují dva videoklipy z nahrávání, tak si je k ní nezapomeňte pustit!"

"Proto k Tvé oslavě zní..."

13. Jeruzaléme, oslavuj
(3:26) Dix (Žalm 147)

Magda tvrdí: "Jeruzaléme, oslavuj je výjimečný song, protože přináší úplně jinou atmosféru než všechny ostatní. Zní v něm skutečný Jeruzalém krále Davida."

"Sióne, chval svého Pána."

14. Kdo jde za Tebou
(3:44) Dix (Žalm 1)

Vašek tvrdí: "Ten, kdo jde za Tebou, je žalm číslo jedna!"

"Jako strom na břehu řeky stojící."

15. Pouze Ty
(3:56) autor neznámý

Ondra tvrdí: "Krev, pot a slzy, ale také radost, zábava, láska."

"Zrakem svým do duší nahlížíš."

16. Vzývám Tvoje svaté jméno
(2:40) Jan Hannig

David tvrdí: "Při vyslovení téhle písně se mi vybaví mé osobní překonání sebe sama a taky neskutečná trpělivost všech ostatních, co mi při jejím vzniku pomáhali se ji dva dny před natáčením naučit hrát na saxofon, čekal jsem, že dechové party budou jednodušší, a pak jsem se nestačil divit. Ale závěrem jsem rád, že jsem to zvládl a mohla vzniknout tahlé svižná a textem plná sladba k oslavě Boží slávy."

"Žasnu nad vším, cos stvořil."

17. Veleben buď Hospodin
(4:07) Dix (Žalm 144)

Mája tvrdí: "Pro mě to je vyvážená pohodička. U tohohle songu jsme zjistili, že Dix není jenom skvělý muzikant, ale i skvělý skladatel. Jeho první píseň z mnoha, tou to všechno začalo. :)"

"On učí mé ruce bojovat."

18. Kroky hledajícího
(3:30) Dix (Žalm 119)

Ondra tvrdí: "V téhle písni slyším dvě odlišné hudební nálady, a ty se střídají. A celé je to zábavné a hravé a ve výsledku se obě doplňují. A je to jako kolem nás. Kroky všech kolem vedou různými směry a já rád hledám a zároveň sám jsem kolemjdoucí pro ostatní. A mě to drobné nalézání zatím baví, právě jako tenhle song."

"Oči mé odvrať, ať marnost nevidí."

19. Větší je náš Bůh (Our God)
(6:38) Myrin, Redman, Reeves, Tomlin / Jana Forsythová

Jirka tvrdí: "K refrénu písničky vymyslel Ondra tenorový hlas na jedné z posledních zkoušek. Byl jsem proti tomu, abychom se ho učili, protože jsem měl pocit, že máme i tak ještě dost práce na CD. Nakonec je to ale moje nejoblíbenější část a moc si ji užívám! ;)"

"A když je náš Bůh s námi, co může proti být?"

20. Dveře (Turn Your ear to me)
(4:02) Dix / Rytmig (Žalm 31)

Terka tvrdí: "Píseň Dveře má bohatou, byť celkem krátkou, historii. Za chytlavým nápěvem i původním anglickým textem podle žalmu 31 stojí Dix, za překladem do češtiny, vzniklým úplně na poslední chvíli, se pak skrývá cca 10 hlav, 1 probdělá noc, osvícení shůry a v neposlední řadě i výpomoc jezuitské kopírky v brzkých ranních hodinách. Večerní skepsi po rozednění vystřídala euforie při prvním společném zazpívání, která nás poté během nahrávacího dne držela při životě i přes střídavé poklesy sil. A proč Dveře? Protože mimořádná písnička si zaslouží mimořádný název..."

"Hlasy kolem šeptají, hrozí mi záhubou."