Naše CD

#2 Dobrá zpráva

OBJEDNAT

2019.
Rytmig opět ve formě a vyráží do studia.

Představujeme naši druhou desku,
i tentokrát poskládanou z vlastních i přejatých věcí.
Patnáctka songů.
Hodina hudby.
Jeden nefalšovaný a ozkoušený Rytmigstyle.
Jedno další kulaté CD.

Nahráno v únoru-dubnu 2019
ve studiu COOLniCZka v Modleticích.
Mix a mastering Jirka Mašek.

A co si o nahrávkách vlastně myslíme? Klikej na ně:

01. Dobrá zpráva
(3:33) Dix (Žalm 117)

Dymo tvrdí: "Celý čas se měnil charakter te písni, dříve jsme nevěděli jak to má být s notama a s textem, tak byl takový pomalý tempus, příště už byli spokojeni s noty a tím pádem, už se bavili s písničkou. Nejlíp, asi vyšla písnička, myslím na Ondrovy Kristová léta, s trochu změneným textem."

"Oslavujte jej každý den!"

02. Slyšte, pohané
(3:00) Dix (Jeremiáš 31)

Maruška tvrdí: "Žhavý kandidát na úvodní song cédéčka! A není divu... Svižná, energická, veselá; prostě pecka, při které zbystří každý posluchač :) Měla jsem to štěstí, že jsem se jako jedna z mála zúčastnila první zkoušky, při níž se nový dixosong Slyšte, pohané trénoval. A snad právě proto se mi naskytla ona jedinečná příležitost zazpívat si sólo při jeho světové premiéře :) Jak se říká, ve správnou chvíli na správném místě!"

"A duše všech budou rozkvetlou zahradou."

03. Ztišení
(4:13) Karel Řežábek

Matouš tvrdí: "Když jsem s Dixem trénoval předehru ke Ztišení, chtěl sem se co nejvíc přiblížit textu a hrál míň a míň not, až jsem přestal hrát úplně. Ztišení ale není o pauze... Myslím, že díky působení Ducha svatého skrze naše společné modlitby je Ztišení především o radostné náladě, kterou má člověk při "usebrání" sebe samého. Když dávám ve "ztišení" svých představ a plánů prostor pro "vnímání" skutečnosti, pak se setkávám s Bohem, mohu se stát jeho nástrojem a věrně sloužit svému Pánu."

"Žádná slova nestačí."

04. U babylónských řek
(3:29) Dix (Žalm 137)

Anežka tvrdí: ""U babylónských řek, tam jsme seděli a plakali..." Já jsem plakala zejména ve výšinách slok, trochu si myslím, že Dix psal tenhle part spíš pro housle a pak si řekl, že to okoření sopránům :) Nicméně i tento song jsem si zamilovala a teď už pláču jen, když slyším, jak hezky zní!"

"Na vrby toho kraje pověsili jsme své kytary."

05. Kvádrem nárožním
(3:26) Dix (Žalm 118)

Marek tvrdí: "Kvádr je song, ve kterém se uplatní dechový kvartet. Původně to byly 2 flétny a 2 klarinety, ale když s Kvádrem Dix na víkendovce přišel, měl jsem zrovna po ruce chalumeau, neboli "šalinu". Takže si nakonec na našem CD zahrála i šalina a ani jsme kvůli tomu nemuseli do Brna. A doladit šalinu s klarinetem a dvěma flétnama byla trochu fuška."

"Stalo se tak před našimi zraky."

06. Duchu svatý, přijď
(3:56) Libor Mutislav Janošec

Anička tvrdí: "Tuhle písničku zpívá snad každá schola, ale žádná v ví nemá irskou flétnu, chalumeau* a saxofon! Tak co, přijde nebo nepřijde...? (*chalumeau - předchůdce klarinetu)"

"Probuď nás!"

07. Kalich
(3:47) Dix (Žalm 116)

Filip tvrdí: "Jen si vzpomeňme na chvíle, kdy nám Hospodin prokázal svou oddanost, dobrou vůli, dopřál nám prožít něco krásného, neobyčejného. Bude to opravdu jen tisíckrát? Zkusme si tyto okamžiky zapisovat, pamatovat. Myslím, že každý den jich najdeme spoustu a čím víc si je budeme pamatovat a připomínat, tím víc si jich budeme vážit a budeme za ně děkovat, třeba i touto písní."

"Za tisíc chvil, kdy se mě znovu zastal..."

08. Na krok svůj nevidím
(2:39) Dix

Jirka tvrdí: "Tento song mi přijde velice aktuální do dnešní doby, kdy máme nespočet možností a cest, ale vybrat tu správnou a nesejít z ní není snadné."

"Pevnou zem necítím..."

09. Jehošua
(4:45) Jiří Černý

Amálka tvrdí: "Jehošua se na první, sedmý i čtyřicátýdruhý poslech vymyká ostatním songům z CD. Není to kdejaká písnička, ale krásná modlitba. Když zní její tóny, mám pocit, jako bych ukolébávala miminko nebo se houpala na vlnách moře, ale cítila obrovský klid a naprosté bezpečí. Píseň má netradiční hebrejsko-arabský, přesto stále #rytmig nádech!"

"Kdy zavolat do tmy a do svítání."

10. Voda z pramenů
(3:30) Dix (Izajáš 12)

Kuba tvrdí: "Už při prvním poslechu této písně se mi do uší nesmazatelně zapsala ústřední vyhrávka dechové sekce, která proplouvá celou písní. Skladba s jazz-funky nádechem, hravá a zpěvná, příjemně návyková. Při prvním přednesu zazněla Voda z pramenů s dechovou sekcí ve složení trumpeta a dva altsaxofony, ale bylo jasné, že potenciál skladby si žádá více. Díky této písni jsem oprášil a nechal spravit tenorsaxofon, který dodal potřebnou hloubku pramenům spásy. S Maruškou a Ondrou jsme si nahrávání užili a výsledek si můžete poslechnout hned jako desátou skladbu na tomto CD!"

"Nechť se to dozví celá zem."

11. Mlčím
(4:31) Dix

Dix tvrdí: "..."

"A přesto slova má k Tobě dojdou."

12. Rozlomte zámky bran
(4:19) John Robert de Jong / Petra Hradilová

Janča tvrdí: "Jeden z přejatých songů na CD. Pamatuji se, že při výběru se některým do něho úplně nechtělo, ale byla to spíš taková samozřejmost, protože předešlý rok jsme ho hráli mnohokrát. Zajímavé bylo, když nám Ondra přestavoval, jak to bude, vynecháváme z původního jednu sloku, což na papíru plném škrtání připravilo nejedno překvápko na zkouškách. Nečekaně jsme se se Zámky zapotili i ve studiu. Výsledek? Vždy se těším na nezapomenutelné tepání bubnů, flétnové sólo, vícehlasý refrén, zajímavé jazykové obraty v textu."

"Zář ohně v očích má."

13. Majesty
(5:42) Martin James Smith, Stuart David Garrard

Máří tvrdí: "Tato píseň je velmi silná, doslova majestátní! Nemám co dodat. Jsem ráda, že jsem k výjimečnosti tohoto songu mohla přispět dramatickým (tudududu, tududu) motivem hraným na basu."

"Své prázdné ruce k Tobě pozvedám."

14. Ústa spravedlivého
(2:32) Dix (Žalm 37)

Káťa tvrdí: "Ve střídání slok, refrénů, instrumentálních meziher, vokálů a "TD" vsuvek jsem se úspěšně zorientovala až vytvořením koláže not na formát A3. Dlouho jsme trénovali rytmickou výslovnost slok, aby všechna naše ústa nakonec mluvila jako jedna. Text žalmu 37 je nesmírně nadčasový a do každé doby přináší aktuální naději. V Dixově aranžmá navíc hudebně zábavným způsobem."

"Kroky jeho proto jsou tak pevné."

15. V temné krajině
(4:18) Dix

Jirka tvrdí: "Moje oblíbená píseň z tohoto CD. Její dominantou je energický klavír podpořený výraznou houslovou sekcí. Současně je jednou z nejtěžších písní pro sbor, kvůli velkému rozsahu a osamocenému altímu partu v refrénu. Skoro takovej metal."

"Světlu vstříc toužíme stále jít."

#1 Ukaž mi cestu

OBJEDNAT

2017.
Rytmig je ve formě a vyráží do studia.

Představujeme debutovou nahrávku,
složenou ze směsi vlastních i oblíbených přejatých písní.
Dvacítka songů.
Hodina a čtvrt hudby.
Jeden nefalšovaný Rytmigstyle.
Jedno kulaté CD.

Nahráno v únoru-květnu 2017
ve studiu COOLniCZka v Modleticích.
Mix a mastering Jirka Mašek.

A co si o nahrávkách vlastně myslíme? Klikej na ně:

01. Voláme Tě, Duchu Svatý
(3:02) Lydie Votrubcová

Marťa tvrdí: "Písnička Voláme Tě, Duchu svatý byla jedna z prvních, kterou jsme začali nacvičovat. Mrzí mě, že nemám zdokumentovanou autentickou reakci, když nám Ondra sdělil, že se od samého počátku existence Rytmigu zpívá špatně... A kdo už se někdy něco přeučoval, si to jistě dokáže představit. Ale i tak ji máme rádi!"

"Přijď sem k nám."

02. Dary
(2:35) Jiří Rusek

Zdenda tvrdí: "Píseň Dary musela být pro zpěváky z důvodů tréninku přepracována do rapové podoby. Celkový dojem následně zachránili hudebníci v čele s polomýtickým skladatelem a multiinstrumentalistou Dix Treme, který skladbu doplnil geniálními mezihrami."

"Zahojí bolesti, pády, hněv."

03. Má duše po Tobě žízní
(3:25) Dix (Žalm 63)

Jirka tvrdí: "Tato píseň měla několik názvů, které vznikly nesoustředěností a nedoslýchavostí ve zkušebně. Jeden zněl "Lidem všem" a druhý "Tleskejte rukama víc". Oba byly, už dopředu hotovému názvu, docela vzdálené. Vyšla z toho směsice "Tleskejte lidem všem": Tleskejte lidem všem / Nepřehlížej cenu, vždyť i ty ji znáš / Tleskejte lidem všem / Nemiluj za odměnu, ale že ji máš."

"Jak vyprahlá, bezvodá země."

04. Zkroušeným a pokorným
(3:24) Dix (Žalm 51)

Verča tvrdí: "Zkroušeným a pokorným byla první písnička, co jsme na úplném začátku při první zkoušce zpívali. Pustili jsme se do ní s o to větší vervou a nadšením a nenechali na ní nit suchou, podle čehož taky vypadají naše noty, opoznámkované odshora až dolů. A samozřejmě jsme takhle pokračovali se všemi dalšími songy, které nás čekaly!"

"Nepohrdneš!"

05. Midján
(2:48) Martin Gřiva

Jirka tvrdí: "Midján? Výborný song! Jeden z našich nejoblíbenějších. Naší Scholu provází téměř od počátku. Skvělé čtyři hlasy, několik hudebních témat, no prostě pecka!"

"Když půjdeš pouští, tak nezemřeš hladem"

06. Ať sestoupí Duch Tvůj
(4:45) autor neznámý

Honza tvrdí: "Tvl. Barokní jazz, to je jasné. Na téhle písničce (myslím si, že jsem nebyl sám) mi při nahrávání kleslo ego. Tento song jsme nahrávali s muzikanty jako první a ejhle, byli jsme úplně marní. No asi jsem byl málo sebevědomý, protože po zdolání písně, která trvala enormně dlouho, mně ego opět narostlo a sebevědomí jsem mohl rozdávat. Bylo to potřeba, cítil jsem se mnohem lépe :)"

"Nebeský déšť vlažné srdce zavlaží."

07. Navěky
(2:42) Dix (Žalm 89)

Liduška tvrdí: "Navěky je píseň, která rozhodně zůstane v mém srdci Navěky! Vzpomínky s ní spojené mě vrací zpět na Arcidiecézko, Noc kostelů a nahrávání CD. Stejně, jak je psáno v textu, i já "navěky zpívat chci, s Rytmigem, o Hospodinových milostech" :)"

"Má smlouva platit nepřestane."

08. Sám nezůstáváš
(4:28) Dix

Pája tvrdí: "Písnička Sám nezůstáváš je klasická "Dixovina"... :) První kontakt s notami na ni byl takový ... nesmělý, ale pár hodin společně stráveného času a vykrystalizovalo originální dílo, k němuž si člověk jednoduše musí udělat vřelý vztah "na první poslech" :)"

"Ať se vrátí domů, kdo se bojí."

09. Svou pečeť mi dáváš
(4:05) Jiří Rusek

Anežka tvrdí: "Autorem je Jiří Rusek z kroměřížské scholy. Ač patří k pomalým písním, je v Rytmigu oblíbena hlavně díky krásnému textu a speciálnímu sólu na baskřídlovku. Často ji hráváme ať už při studentské mši nebo při příležitosti biřmování, dále zazněla na Noci kostelů a Dnech víry."

"Jak světlo projíždí tmou..."

10. Žalm 96 podle Aviciiho
(2:48) Dix (Žalm 96)

Vašek tvrdí: "Žalm podle Aviciiho, noční můra tenorů, je písnička s velmi chytlavou flétnovou "vložkou". Klávesákovi bylo trošku líto, že mu ji ta flétna jedna (!) vyfoukla. Ale zato se mohl věnovat jiným vyhrávkám, které byly ostatními náležitě oceněny: "Vždyť ty do toho hraješ Bednu od whisky!""

"Upevnil svět, aby nekolísal."

11. Vševládný
(4:05) Dix (Žalm 150)

Maruška tvrdí: "Nejen citery, harfy, bubny, ale už i saxofon chválí v žalmech Boha... Jupííííí :)"

"Chvalte Hospodina znělým saxofonem."

12. Tvé jméno
(2:52) Dix (Žalm 145)

Kája tvrdí: "Tvé jméno je veselý chvalozpěv, který zve k tanci a uvolněné radostné atmosféře. Pokud se chcete přesvědčit, co to dělá s námi, potěšte se zákulisním videoklipem z nahrávání."

"Proto k Tvé oslavě zní..."

13. Jeruzaléme, oslavuj
(3:26) Dix (Žalm 147)

Magda tvrdí: "Jeruzaléme, oslavuj je výjimečný song, protože přináší úplně jinou atmosféru než všechny ostatní. Zní v něm skutečný Jeruzalém krále Davida."

"Sióne, chval svého Pána."

14. Kdo jde za Tebou
(3:44) Dix (Žalm 1)

Vašek tvrdí: "Ten, kdo jde za Tebou, je žalm číslo jedna!"

"Jako strom na břehu řeky stojící."

15. Pouze Ty
(3:56) autor neznámý

Ondra tvrdí: "Krev, pot a slzy, ale také radost, zábava, láska."

"Zrakem svým do duší nahlížíš."

16. Vzývám Tvoje svaté jméno
(2:40) Jan Hannig

David tvrdí: "Při vyslovení téhle písně se mi vybaví mé osobní překonání sebe sama a taky neskutečná trpělivost všech ostatních, co mi při jejím vzniku pomáhali se ji dva dny před natáčením naučit hrát na saxofon, čekal jsem, že dechové party budou jednodušší, a pak jsem se nestačil divit. Ale závěrem jsem rád, že jsem to zvládl a mohla vzniknout tahlé svižná a textem plná sladba k oslavě Boží slávy."

"Žasnu nad vším, cos stvořil."

17. Veleben buď Hospodin
(4:07) Dix (Žalm 144)

Mája tvrdí: "Pro mě to je vyvážená pohodička. U tohohle songu jsme zjistili, že Dix není jenom skvělý muzikant, ale i skvělý skladatel. Jeho první píseň z mnoha, tou to všechno začalo :)"

"On učí mé ruce bojovat."

18. Kroky hledajícího
(3:30) Dix (Žalm 119)

Ondra tvrdí: "V téhle písni slyším dvě odlišné hudební nálady, a ty se střídají. A celé je to zábavné a hravé a ve výsledku se obě doplňují. A je to jako kolem nás. Kroky všech kolem vedou různými směry a já rád hledám a zároveň sám jsem kolemjdoucí pro ostatní. A mě to drobné nalézání zatím baví, právě jako tenhle song."

"Oči mé odvrať, ať marnost nevidí."

19. Větší je náš Bůh (Our God)
(6:38) Myrin, Redman, Reeves, Tomlin / Jana Forsythová

Jirka tvrdí: "K refrénu písničky vymyslel Ondra tenorový hlas na jedné z posledních zkoušek. Byl jsem proti tomu, abychom se ho učili, protože jsem měl pocit, že máme i tak ještě dost práce na CD. Nakonec je to ale moje nejoblíbenější část a moc si ji užívám! ;)"

"A když je náš Bůh s námi, co může proti být?"

20. Dveře (Turn Your ear to me)
(4:02) Dix / Rytmig (Žalm 31)

Terka tvrdí: "Píseň Dveře má bohatou, byť celkem krátkou historii. Za chytlavým nápěvem i původním anglickým textem podle žalmu 31 stojí Dix, za překladem do češtiny, vzniklým úplně na poslední chvíli, se pak skrývá cca 10 hlav, 1 probdělá noc, osvícení shůry a v neposlední řadě i výpomoc jezuitské kopírky v brzkých ranních hodinách. Večerní skepsi po rozednění vystřídala euforie při prvním společném zazpívání, která nás poté během nahrávacího dne držela při životě i přes střídavé poklesy sil. A proč Dveře? Protože mimořádná písnička si zaslouží mimořádný název..."

"Hlasy kolem šeptají, hrozí mi záhubou."

Objednejte si CD a zpěvník scholy Rytmig

(*) Povinná položka, na zadanou adresu Vás budeme kontaktovat s potvrzením objednávky či doplňujícími dotazy.

(***) Osobní odběr je zdarma, po předchozí dohodě ve středy večer v kostele sv. Ignáce. Poštovné a balné dle nákladů.

Při zasílání poštou preferujeme platbu předem (platební údaje Vám zašleme e-mailem), nebo dle individuální dohody.
Při osobním odběru lze platit i na místě v hotovosti (přijímáme CZK a UAH).