Historie

scholy u svatého Ignáce

Vznik a vedoucí Marta

Všechno začalo v roce 2003, poté, co se několik kamarádů z Kroměříže přestěhovalo do Prahy. V Kroměříži fungovala parádní schola Cantorum u sv. Mořice a mladým moravákům v Praze chyběla možnost chodit zpívat. Znali se s páterem Čunkem, se kterým se domluvili, že budou doprovázet mše u svatého Ignáce na Karlově náměstí. Těchto několik kamarádů se začalo scházet doma u manželů Květákových v Podolí a trénovali a cvičili na nedělní mše. Brzy se ke členům původem z Moravy přidali někteří domácí, ačkoliv v začátcích scholy byli spíše v menšině. Hráli jsme jednu nebo dvě písničky k přijímání, doprovázela nás jedna kytara a zpívali jsme převážně převzatou tvorbu původní scholy. Šéfovou nám tehdy dělala Marta Vlková. Kromě nedělních mší jsme nacvičili ve spolupráci s kroměřížskou scholou pásmo Job a zazpívali jsme ho v kostele u Ignáce.

Vedoucí Martina

Vedení scholy poté převzala na několik let Martina Halaszová. Hrávali jsme stále jen jednou do měsíce. Z každého hlasu nás zpívalo opravdu jen poskrovnu, a tak Martina vyžadovala důslednou docházku. Zkoušeli jsme v neděli přede mší v sakristii, v úterý v tzv. Raabovce, v prostorách jezuitské rezidence, a jednou za čas také v sobotu. Vítaným zpestřením mezi zkouškami bývala společná pizza v dnes již neexistující pizzerii U Chlupatýho ducha anebo pro změnu (a na přání sourozenců Ge) návštěva čínské restaurace.

Studentské mše

Vznik studentských mší se datuje do roku 2010. U zrodu stála naše tehdejší šéfová Martina a Jenda Regner. Nápad se ze začátku zdál vskutku ambiciózní. Místo jedné dvou nedělních písniček jsme museli nacvičit rovnou pět šest a bez varhan utáhnout celou mši. Nejprve jsme počtem převyšovali účastníky v kostele, ale poměr se začal pomaličku měnit. Mše můžete navštívit během celého akademického roku u Ignáce. Dozvíte se zde více i o činnosti spřátelené organizace VKH Praha a po mši můžete zajít posedět do nedalekého studentského klubu Vzducholoď.

Vedoucí Míša

V letech 2012-2013 vedla scholu Míša Sladká. Za její "éry" vznikl také náš současný název RYTMIG = RYTmické Mše IGnác. Zhruba v této době s námi začali hrát další muzikanti, takže k tradiční kytaře přibyla basová kytara a klávesy. Schola se začala dělit na sbor a kapelu, poprvé se také objevují bicí. Bylo vytvořeno původní logo a nechali jsme si vyrobit vlastní trička. Začali jsme zkoušet ve sklepních prostorách jezuitské rezidence, kde máme svoji zkušebnu dosud.

Vikendovky

Již tradiční a důležitou událostí v životě scholy je víkendovka. Ta úplně první se odehrála v červnu 2012 v Loučimi. Další víkendovky se konaly na různých místech republiky (např. Pecka u Bukoviny, Mnišek pod Brdy, Červený Kostelec, Dolní Dobrouč, Svatý Jan pod Skalou, Litoměřice, Dolní Šebířov ad.). Na víkendovkách samozřejmě nacvičujeme nový repertoár, pilujeme nové songy a dolaďujeme ty stávající. Občas doprovodíme mši v místním kostele. Celkově jsou tyto víkendy dlouho očekávané, plné tvůrčí energie a příjemného společenství v supr partě.

Vedoucí Filip a vedoucí Bára

Dalšími, kdo vedli Rytmig, byli Filip Ge a Bára Podolská. Filipa si pamatujeme díky jeho neuvěřitelnému entuziasmu a neodmyslitelně k němu patřily bílé dirigentské rukavice. Během Filipova vedení jsme zpívali na koncertě na Karlově náměstí. Bára nás vedla v letech 2014-2015 a zvládala k tomu i excelentní sóla na příčnou flétnu. Rytmig stále nacvičuje v prostorách zkušebny, ač tyto prostory přestávají pro narůstající počet členů stačit.

Dirigent Ondra

Dosud posledním dirigentem scholy je Ondra Plíva. Vede Rytmig od roku 2015 a nutno dodat, že nás vede více než dobře. Snaží se stále hledat neoposlouchané písně, baví ho tvořit nové aranže a je neuvěřitelně důsledný a trpělivý. Jak nám potvrdila členka scholy A.: "Nevíme sice, kdy Ondra spí, ale zato víme, že nikdy nepodcení přípravu na mši."

Ostatní akce

Akce, kterých se schola zúčastnila, jsou například Dny víry, Noc kostelů, Arcidiecézní setkání mládeže v Kobylisích, SKAM, rozsvícení vánočního stromu v Mníšku pod Brdy, Studentský Velehrad, otevření studentského centra na Žižkově, akce VKH, svatby, ať již členů scholy nebo jejich přátel, křty a mnohé další příležitosti. Pokud máte zájem o naše vystoupení, neváhejte nás oslovit (viz kontakty).

Dixík a jeho tvorba

Zásadním členem je od roku 2015 Dix. Nejenže zvládne zahrát na téměř jakýkoli nástroj, který je nutné zrovna obsadit, navíc jsme dne 20. 1. 2016 mohli poprvé na studentské mši uvést jeho autorský žalm. Žalmů přibývá, objevila se i písnička, aby toho nebylo málo, také složil celé ordinarium. Dixovy žalmy nejsou jen tak ledajaké. Když dostaneme poprvé noty do rukou, koukáme, co si to na nás zase vymyslel za melodické a rytmické záludnosti. Můžeme Vám ale zaručit, že tyto melodie jsou návykové a uvíznou Vám v hlavě.

CD

Na podzim roku 2016 vykrystalizovala myšlenka na natočení prvního vlastního CD! Mluvili jsme o tom už vícekrát, ale konečně se podařilo tento nápad začít realizovat. Bylo potřeba vybrat písničky (což bylo dost náročné), dohodnout termíny (což bylo ještě náročnější) a začít tvrdě trénovat (což bylo úplně nejnáročnější). Muzikanti i zpěváci ze sebe dolovali maximum a svoji snahu zúročili ve studiu Jirky Maška v Modleticích v únoru až květnu 2017. Výsledek je k mání zde. Přejeme příjemný poslech.